HONGKONG — Hiina kõrgeimaks majandusametnikuks pürgiva mehe ärimeelne saavutus paneb tema ametiaja proovile, kas ta võib pidurdada president Xi Jinpingi kalduvust sekkuda.
63-aastane Li Qiang, kes valitakse laupäeval Hiina peaministriks, peab maadlema maailma suuruselt teise majanduse aeglustumise, COVID-19 pandeemiast väljuva majanduse aeglustumise, globaalse nõrga ekspordinõudluse, kestva ekspordiga. USA tariifide tõstmine, tööjõu vähenemine ja rahvastiku vananemine.
Riigisektorit toetanud Xi on öelnud, et soovib, et valitsev partei naaseks oma “algse missiooni” juurde Hiina majandus-, sotsiaal- ja kultuuriliidrina. Sellega on kaasnenud karmim kontroll mõne tööstusharu üle, agressiivsem televisiooni- ja popkultuuri tsensuur ning „sotsiaalkrediidi” süsteemi levik, mis karistab avalikkust rikkumiste eest alates pettusest kuni prügistamiseni. Xi võttis Hiina võimsaima rolli 2012. aastal.
Nüüd jälgivad vaatlejad, kas Li suudab oma viieaastase ametiaja jooksul rakendada pragmaatilist poliitikat. Kuid poliitiliste otsuste tegemise protsess Hiinas on läbipaistmatu, mistõttu on riigi suuna analüüsimine kõrvalistele isikutele keeruline.
Ootused põhinevad Li saavutustel riigi suurima linna – Shanghai – parteijuhina ja naaberriigi Zhejiangi provintsi, väikese ja keskmise suurusega ettevõtete sõlmpunktina, kubernerina. Ja mis võib-olla veelgi olulisem, tema tihedad sidemed Xiga.
Li tsiteeriti 2013. aastal lugupeetud äriajakirjale Caixin antud intervjuus, et ametnikud peaksid “panema valitsuse käed tagasi paika, panema rahutud käed eemale, tõmbama ülepingutatud käed tagasi”.
Li tunnustas Zhejiangi ärimehi kui provintsi kõige väärtuslikumat ressurssi, osutades e-kaubanduse miljardärile Jack Male, ning rõhutas oma valitsuse bürokraatiat.
Seevastu Li on rangelt jõustanud ka mõned osariigi kontrollid, sealhulgas reeglid, mille eesmärk on takistada COVID-19 levikut. Kui tema kohalik reegel ei ole presidendi ja tema meeskonna seatud riikliku poliitikaga kooskõlas, on ta lõpuks langenud sammu, mida peetakse tema tõusu võtmeks.
President Xi ajal pole ettevõtjaid raputanud mitte ainult karmim poliitiline kontroll ja COVID-i vastased tõkked, vaid ka suurem kontroll e-kaubanduse ja muude tehnoloogiaettevõtete üle. Monopolivastased ja andmeturbemeetmed on ettevõtete aktsiaturu väärtusest pühkinud miljardeid dollareid. Peking sunnib neid ka maksma sotsiaalprogrammide ja ametlike algatuste eest protsessorikiipide ja muu tehnoloogia arendamiseks.
Zhejiangist pärit Li õppis põllumajanduse mehhaniseerimist ja töötas provintsi partei ridades. 2003. aastal alustas ta Hongkongi Polütehnilises Ülikoolis Executive MBA programmiga, mis on levinud ambitsioonikate parteikaadrite seas.
Priscilla Lau, ülikooli endine professor ja endine Hongkongi delegaat Hiina seadusandlikus kogus, ütles, et Li osales Hongkongi vabaturumajandust käsitleval tunnil linnas asuvas kambris ja ütles, et meenutas oma klassi, kui nad kohtusid Shanghais rohkem kui kümmekond aastat hiljem.
“See näitab, et ta on väga hoolas,” ütles Lau.
Li töösuhe Xiga sai alguse 2000. aastatel, kui viimane määrati Zhejiangi parteijuhiks. Pärast Xi lõplikku kolimist Pekingisse ja partei peasekretäriks nimetamist edutati Li 2013. aastal Zhejiangi kuberneriks, olles provintsivalitsuses nr 2.
Kolm aastat hiljem määrati Li parteijuhiks Jiangsu provintsis, mis on Hiina idarannikul suur majandusjõud, mis tähistas esimest korda, kui ta töötas väljaspool oma koduprovintsi. 2017. aastal nimetati ta Shanghai parteibossiks – seda rolli täitis Xi enne, kui president astus Hiina peamistesse juhirollidesse.
Shanghai kaubanduskeskuses jätkas Li ärimeelset poliitikat. 2018. aastal teatas elektriautode tootja Tesla, et ehitab oma esimese tehase väljaspool Ameerika Ühendriike. See murdus pool aastat hiljem esimese täielikult välisomanduses autotootjana Hiinas. Isegi eelmisel aastal Shanghais toimunud range COVID-luku ajal õnnestus tehasel pärast ligikaudu 20-päevast peatamist tootmist jätkata, teatas ametlik uudisteagentuur Xinhua.
Tesla asepresident Tao Lin ütles, et mitmed valitsusasutused on töötanud peaaegu ööpäevaringselt, et aidata ettevõtetel tööd jätkata.
“Shanghai valitsus kaldus tahapoole,” ütles Pekingis asuva nõustamisfirma Sino Auto Insights tegevdirektor Tu Le.
Keerulisemates küsimustes pole kõik sujunud.
Kuigi Li aitas Hiina ja Euroopa ettevõtete vahel sõlmida kokkulepet mRNA vaktsiinide tootmiseks, ei pooldanud Peking ja tehing pandi ootele, ütles ELi Hiina Kaubanduskoja president Joerg Wuttke.
Enne ülelinnalist sulgemist näis Lil olevat finantskeskuse väiksemate varasemate haiguspuhangute haldamiseks rohkem tegutsemisruumi kui enamiku teiste linnade juhtidel. Piirkondade sulgemise asemel kehtestas valitsus elamukomplekside ja töökohtade piiratud sulgemise.
Kui väga nakkav Omicroni variant Shanghaisse jõudis, võttis Li mõõduka lähenemisviisi, kuni keskvalitsus sekkus ja linna sulges. Eelmisel kevadel toimunud jõhker kahekuuline sulgemine piiras 25 miljonit inimest oma kodudesse ja häiris tõsiselt majandust.
Li nimetati oktoobris valitsevas kommunistlikus parteis nr 2, kui Hiina president murdis endistest normidest ja määras endale kolmanda viieaastase ametiaja peasekretärina.
Erinevalt enamikust oma eelkäijatest ei ole Lil riiklikul tasandil valitsemiskogemust ja tema mainet kahjustas pikaajalise COVID-19 sulgemise halastamatu jõustamine finantskeskuses, mida kritiseeriti kui ülemäärast.
Tema eeldatav ametisse nimetamine näib viitavat sellele, et suutlikkus võita Hiina viimaste aastakümnete võimsaima tegelase Xi usaldus on poliitilise edenemise võtmetegur.
Peaministrina seisab Li riiginõukogus, Hiina kabinetis, vähenemas, kuna Xi hakkab valitsuse volitusi parteiorganitesse haarama, arvates, et partei peaks Hiina ühiskonnas mängima suuremat rolli. Sellegipoolest usuvad mõned kommentaatorid, et teda usaldatakse rohkem ja seega ka mõjukamalt kui tema eelkäijat, keda peeti Xi rivaaliks, mitte kaitsealuseks.
“Xi Jinping ei pea muretsema selle pärast, et Li Qiang on eraldiseisev võimupaik,” ütles veteranajakirjanik ja Hiina poliitikavaatleja Ho Pin. “Nendevaheline usaldus võimaldab ka Li Qiangil proaktiivsemalt töötada ja oma muresid jagada ning ta annab Xile otse palju teavet ja soovitusi.”
ING Hiina peaökonomist Iris Pang näeb Li-s peamiselt Xi tahte lojaalset jõustajat kui mõõdukat mõju.
Pang ütles, et Li pooldas äri, sest ta pidi seda oma eelmistes valitsuserollides olema.
Tema sõnul on tema peamine omadus tema “tugev teostus”.
___
Associated Pressi ajakirjanik Dake Kang andis oma panuse sellesse Pekingi raportisse.
___
Lisateavet AP Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna kajastuste kohta leiate aadressilt https://apnews.com/hub/asia-pacific
Denial of responsibility! shaychurch.com is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – at loginhelponline@gmail.com The content will be deleted within 24 hours.