Pajuõli projekti heakskiit süvendab Alaska põliselanike lõhet

0

ANCHORAGE, Alaska — Bideni administratsiooni poolt sel nädalal heakskiit Alaska viimaste aastakümnete suurimale naftapuurimisprojektile tõotab süvendada lõhet Alaska põliselanike seas, kuna mõned väidavad, et naftaraha ei suuda võidelda kliimamuutuste tekitatud kahjudega ja teised kaitsevad projekti kui majanduslikult elutähtsat.

Kaks kohtuasja, mille esitasid peaaegu kohe keskkonnakaitsjad ja üks Alaska põliselanike rühmitus, suurendavad tõenäoliselt pingeid, mis on aastate jooksul tekkinud ConocoPhillipsi Alaska Willow projekti üle.

Paljud Alaska North Slope’i kogukonnad tähistasid projekti heakskiitmist, viidates uutele töökohtadele ja raha sissevoolule, mis aitab toetada koole, muid avalikke teenuseid ja infrastruktuuriinvesteeringuid nende eraldatud külades. Veel mõnikümmend aastat tagasi puudus paljudes külades voolav vesi, ütles Arctic Slope’i Inupiati kogukonna loodusvarade direktor Doreen Leavitt. Eluasemepuudus on jätkuvalt probleem, kuna sageli elab koos mitu põlvkonda, ütles ta.

“Meil on veel pikk tee minna. Me ei taha tagasi minna,” ütles Leavitt.

Ta ütles, et 50 aastat naftatootmist naftarikkal põhjanõlval on näidanud, et areng võib eksisteerida koos metsloomade ja traditsioonilise elatusviisiga.

Kuid mõned Alaska põliselanikud lükkasid projekti rohelise tule andmise otsuse vastu ja neid toetavad keskkonnarühmad, kes vaidlustavad heakskiidu föderaalkohtus.

Vastumeelsust projekti suhtes rõhutati selle kuu alguses kirjutatud kirjas, mille kirjutasid kolm Nuiqsuti kogukonna juhti, kirjeldades oma kaugemat küla kui “Arktika industrialiseerimise nulli”. Nad saatsid kirja siseminister Deb Haalandile, New Mexico Laguna Pueblo liikmele ja esimesele põlisameeriklasele, kes juhtis kabinetiosakonda.

Nad viitasid ohule, mida kliimamuutused kujutavad karibude rändele ja nende võimele reisida üle kord külmunud piirkondade. Nad ütlesid, et ConocoPhillipsi projekti rahast ei piisa nende ohtude leevendamiseks. Kogukond on Willow projektist umbes 36 miili (58 kilomeetri) kaugusel.

“Need on meie tervise ja kultuuri kaotuse eest tasu,” kirjutasid Nuiqsuti juhid. “Ükski dollar ei asenda seda, mida me riskime. … See on meie ellujäämise küsimus.

Kuid Utqiaġviki, riigi Põhja-Jäämere-äärse kogukonna linnapea Asisaun Toovak ütles AP-le, et ta hüppas rõõmust, kui kuulis, et Bideni administratsioon Willow projekti heaks kiitis.

“Võib öelda, et enamik inimesi, suurem osa meie kogukonnast ja enamik inimesi olid Willow projektist põnevil,” ütles ta.

Willow asub Alaska riiklikus naftareservi piirkonnas, mis on suur piirkond Alaska ressursirikkal põhjanõlval, mis on ligikaudu Maine’i suurune. See toodaks kuni 180 000 barrelit naftat päevas, mille kasutamine tooks föderaalse keskkonnaülevaate kohaselt kaasa vähemalt 263 miljonit tonni (239 miljonit tonni) kasvuhoonegaaside heitkoguseid 30 aasta jooksul.

Suvereign Iñupiat for a Living Arctic, Sierra Club ja teised teisipäeval kohtusse kaevanud rühmitused ütlesid, et siseametnikud eirasid tõsiasja, et iga projekti käigus eralduv kasvuhoonegaaside tonn aitab kaasa merejää sulamisele, mis ohustab jääkarusid ja Alaska külasid. Greenpeace ja teised keskkonnarühmad esitasid kolmapäeval teise hagi projekti blokeerimiseks.

Selleks, et Alaska põliselanikud saaksid oma seisukohti üksteisega ühitada, on vaja arutelusid. “Me lihtsalt proovime jätkuvalt koos laua taga istuda, leiba murda ja piirkonnana kohtuda,” ütles Leavitt, kes on ka kaheksat North Slope’i küla esindava hõimunõukogu sekretär.

“Ma ütlen, et enamik hääli, mida me Willowi vastu kuulsime, pärinesid Alam-48-st,” ütles ta USA külgnevate osariikide kohta, välja arvatud Alaska ja Hawaii.

ConocoPhillips Alaska ütles, et 8 miljardi dollari suurune projekt loob ehituse ajal kuni 2500 töökohta ja 300 pikaajalist töökohta ning loob miljardeid dollareid autoritasusid ja muid tulusid, mis jaotatakse föderaal- ja osariigi valitsuste vahel.

Projekt on saanud osariigi seadusandjate seas laialdase toetuse. Alaska kaheparteiline kongressi delegatsioon kohtus märtsi alguses Bideni ja tema nõunikega, et toetada nende projekti heakskiitu, ning Alaska põliselanike seadusandjad kohtusid ka Haalandiga, et taotleda toetust.

Haaland külastas Põhjanõlva eelmisel kevadel vaid mõned tunnid pärast seda, kui osariigi esindaja Josiah Aullaqsruaq Patkotak, vaalapüügi kaaskapten koos oma vennaga nende isa vaalapüügimeeskonnas, püüdis umbes 40-tonnise (36-tonnise) vibuvaala ja veetis tunde tõmmates. see jääl Põhja-Jäämerest Utqiaġvikis. Ta lahkus jäält kella 7 paiku hommikul, et olla valmis Haalandiga kohtuma vaid kaks tundi hiljem.

Tema jaoks rõhutas nende tegevuste kõrvutamine samal päeval Alaska põliselanike kahepoolset elu Põhjanõlval ja toob esile valikud, mida kogukonnad oma ellujäämiseks iga päev teevad.

“See on teekond, mida meie juhid peavad kõndima,” ütles Willow’t toetanud sõltumatu Patkotak. “Me säilitame oma kultuuri, elustiili ja elatusaspekti, kus oleme maa ja loomadega üks, ja juba järgmisel tunnil peate võib-olla käituma viisil, nagu mängite läänemaailma mäng.”

Ta kutsus Haalandit vaatama nende püütud vöörvaala, kuid kui Patkotak ei osanud tänavanime öelda, kuhu ta läheb, ei lubanud tema turvalisus seda. “Noh, see on jää peal, tänavanimesid pole,” ütles ta.

Patkotak kohtus Haalandiga sel kuul uuesti Washingtonis, DC-s, kus ta esitas Valge Maja juhtidele kutse külastada Utqiagviki, “sest meie kohus on rääkida oma lugu, et saaksime saavutada mõlema maailma tasakaalu.

“See on meie jaoks reaalsus,” ütles ta.

___

Brown teatas Montanast Billingsist.

___

Seda lugu on täiendatud, et parandada, et Patkotak on vaalapüügimeeskonna kaaskapten ja Haalandi visiit oli kevadel.

Denial of responsibility! shaychurch.com is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – at loginhelponline@gmail.com The content will be deleted within 24 hours.

Read original article here

Leave A Reply