Peaminister Sunak sõidab Californiasse, et rääkida AUKUSe allveelaevade paktist albanlase Bideniga

0

President Joe Biden kohtub esmaspäeval California mereväebaasis Austraalia ja Suurbritannia juhtidega, et teada anda tuumaallveelaevade kokkuleppest, mille eesmärk on stabiliseerida Aasia ja Vaikse ookeani piirkonda, kuna see seisab silmitsi tõusva Hiinaga.

Austraalia peaminister Anthony Albanese ja Suurbritannia peaminister Rishi Sunak ühinevad Bideniga San Diegos asuvas baasis 18 kuud pärast seda, kui nende riigid sõlmisid liidu nimega AUKUS, mille peamine eesmärk on tuua Austraalia tuumaallveelaevu omavate merevägede hulka.

Kuigi Austraalia on välistanud aatomirelvade kasutuselevõtu, muudab tema tuumajõul töötavate laevade omandamine tema rolli USA juhitavas projektis, mille eesmärk on säilitada Vaikse ookeani aastakümneid vana jõudude tasakaal.

USA meedia teatel kuulutab Biden välja pikaajalise mitmeetapilise plaani, mille eesmärk on muuta Austraalia täispartneriks USA ülisalajaste tuumatehnoloogiate väljatöötamisel, mida varem jagati ainult ajaloolise liitlase Suurbritanniaga.

Järgmise kümnendi jooksul müüakse Austraaliasse koguni viis Virginia klassi USA tuumaallveelaeva, vahendas The Washington Post. Austraalia ja Suurbritannia hakkaksid siis mõlemad ehitama uut allveelaeva mudelit, mis kasutaks USA tõukejõutehnoloogiat ja kannab nime SSN-AUKUS, mis tarnitakse 2040. aastatel.

Kuigi plaani elluviimiseks kulub aastaid, tähistab see ambitsioonikat nihet Austraaliast ja USA-st, kuna nad kaaluvad Hiina sõjalise jõu kiiret laienemist, sealhulgas Pekingi keeruka mereväe laevastiku ülesehitamist ja tehissaarte muutmist avamerebaasideks.

– Diplomaatiline tüli Prantsusmaaga –

Austraalia oli varem olnud õigel teel, et asendada oma vananev praegune diiselmootoriga allveelaevapark 66 miljardi dollari suuruse Prantsuse laevade paketiga, mis on samuti tavapärase jõuallikaga.

Canberra järsk teade, et ta loobub sellest tehingust ja siseneb AUKUSe projekti, tekitas lühikese, kuid ebatavaliselt raevuka tüli kõigi kolme riigi ja nende lähedase liitlase Prantsusmaa vahel.

Austraalia soovib nüüd kasutada tehnoloogiliselt paremaid USA ja hiljem USA-Briti allveelaevu, mis suudavad peaaegu lõputult vee all püsida ja võimsaid tiibrakette välja lasta.

Võrreldes Collinsi klassi allveelaevadega, mille Austraalia kavatseb pensionile saata, on Virginia klass peaaegu kaks korda pikem ja sellel on 132, mitte 48-liikmeline meeskond.

Kuigi Austraalia välistab oma tuumarelvade hankimise, hoiatas Hiina, et AUKUS riskib võidurelvastumisega, ja süüdistas kolme riiki tuumarelva leviku tõkestamise jõupingutuste tagasilükkamises.

“Kutsume USA-d, Ühendkuningriiki ja Austraaliat üles loobuma külma sõja mentaliteedist ja nullsumma mängudest, austama heas usus rahvusvahelisi kohustusi ja tegema rohkem asju, mis soodustavad piirkondlikku rahu ja stabiilsust,” ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Mao Ning ajakirjanikele. Pekingis.

Kommunistliku riigi liider Xi Jinping tegi eelmisel nädalal tulise avalduse, milles süüdistas Ühendriike läänepoolsete jõupingutuste juhtimises “Hiina igakülgsel ohjeldamisel, ümberpiiramisel ja mahasurumisel”.

Kuid Washingtoni sõnul teeb Peking murelikuks Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna riike oma ähvardustega tungida Taiwani isevalitsevasse demokraatiasse ning rõhutades tuumarelvastatud Põhja-Korea ohtu.

Denial of responsibility! shaychurch.com is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – at loginhelponline@gmail.com The content will be deleted within 24 hours.

Read original article here

Leave A Reply