PARIIS — Prantsusmaa president Emmanuel Macron andis neljapäeval oma peaministrile korralduse kasutada erilist põhiseaduslikku võimu, mis välistab parlamendi sunniviisiliselt läbi viima ülimalt ebapopulaarse seaduseelnõu, millega tõstetakse pensioniiga 62-lt 64-le.
Tema arvutatud risk tekitas kära seadusandjate seas, kes hakkasid riigihümni laulma juba enne peaminister Elisabeth Borne’i alumisse saali jõudmist. Ta rääkis jõuliselt nende hüüete peale, tunnistades, et Macroni ühepoolne samm käivitab kiired umbusaldusavaldused tema valitsuse vastu.
Opositsiooniseadusandjate raev kajas kodanike ja töötajate ametiühingute viha. Tuhanded inimesed kogunesid Place de la Concorde’ile rahvusassamblee vastas ja süütasid lõket. Öö saabudes andis politsei meeleavaldajatele laineid, et elegantne Place puhastada. Väikesed rühmad eemale aetud liikusid mööda lähedal asuvaid tänavaid stiilses naabruskonnas, süüdates tänavatulekahju. Politsei teatel peeti kinni vähemalt 120 inimest.
Sarnased stseenid kordusid paljudes teistes linnades, alates Rennes’ist ja Nantes’ist idas kuni Lyoni ja lõunaosas asuva sadamalinna Marseille’ni, kus poeaknaid ja pangaesiseid purustati, vahendab Prantsuse meedia. Vähemalt osa hävingus süüdistati vasakradikaalseid rühmitusi.
Ametiühingud, kes on alates jaanuarist korraldanud streike ja marsse, jättes Pariisi prügihunnikutes haisema, teatasid lähipäevil uutest miitingutest ja protestimarssidest. “See pensionireform on töötajate maailma jaoks jõhker, ebaõiglane ja õigustamatu,” teatasid nad.
Macron on seadnud kavandatavad pensionimuudatused oma teise ametiaja peamiseks prioriteediks, väites, et reform on vajalik selleks, et pensionisüsteem ei sukelduks defitsiidisse, kuna Prantsusmaal, nagu paljudel rikkamatel riikidel, on madalam sündimus ja pikem oodatav eluiga.
Macron otsustas kasutada erivõimu valitsuskabineti istungil Elysee presidendipalees, vaid mõni minut enne kavandatud hääletust Prantsusmaa parlamendi alamkojas, kuna tal polnud enamuse tagatist.
“Täna valitseb ebakindlus” selle üle, kas enamus oleks eelnõu poolt hääletanud, tunnistas Borne, kuid ta ütles, et “me ei saa mängida oma pensionide tulevikuga. See reform on vajalik.”
Borne ajendas opositsiooni kiitust, kui ütles, et tema valitsus vastutab parlamendi ees. Ta ütles, et seadusandjad võivad proovida muudatusi umbusaldusavalduste kaudu tühistada.
“Tegelikult toimub korralik hääletus ja seetõttu jääb viimane sõna parlamentaarsele demokraatiale,” ütles Borne.
Ta ütles neljapäeva õhtul telejaamale TF1 antud intervjuus, et ta ei olnud lugupidamatute seadusandjate poole pöördudes vihane, vaid “väga šokeeritud”.
“Teatud (opositsiooniseadusandjad) tahavad kaost assambleel ja tänavatel,” ütles ta.
Opositsiooni seadusandjad nõudsid valitsuse tagasiastumist. Üks kommunistlik seadusandja nimetas presidendivõimu poliitiliseks “giljotiiniks”. Teised nimetasid seda “demokraatia eitamiseks”, mis annab märku Macroni legitiimsuse puudumisest.
Marine Le Pen ütles, et tema paremäärmuslik Rahvuskogunemise partei esitab umbusaldusavalduse ja kommunistlik seadusandja Fabien Roussel ütles, et vasakpoolne ettepanek on “valmis”.
“Mobiliseerimine jätkub,” ütles Roussel. “See reform tuleb peatada.”
Vabariiklaste juht Eric Ciotti ütles, et tema partei ei lisa umbusaldusavaldust toetades kaost kaosesse, kuid mõned tema kaaskonservatiivid, kes on erakonna juhtkonnaga vastuolus, võivad hääletada individuaalselt.
Järgmise nädala alguses oodatav umbusaldusavaldus vajab enam kui poolte assamblee heakskiitu. Kui see läbi läheb – mis oleks esimene juhtum pärast 1962. aastat –, peaks valitsus tagasi astuma. Macron võib soovi korral Borne’i uuesti ametisse nimetada ja uus valitsuskabinet nimetatakse.
Kui umbusaldusavaldused ei õnnestu, loetakse pensioniseaduse eelnõu vastuvõetuks.
Senat võttis eelnõu vastu neljapäeval häältega 193:114, mis on suuresti ootuspärane, kuna ülemkoja konservatiivne enamus pooldas muudatusi.
Pensioniea tõstmine paneb töötajad süsteemi rohkem raha panema, kuna valitsuse sõnul on see defitsiidis. Macron on propageerinud pensionimuudatusi kui keskse tähtsusega oma visioonis muuta Prantsusmaa majandus konkurentsivõimelisemaks. Samuti nõuaks reform täispensioni teenimiseks 43 aastat töötamist.
Vasakpoolsete liider Jean-Luc Melenchon ütles Concorde’i kohtumisel rahvahulgale, et Macron on läinud “üle rahva tahte peade”. Melenchoni partei France Unbowed liikmed olid eeskätt nende seadusandjate hulgas, kes laulsid Marseillese’i, et üritada peaministrit nurjata.
Majanduslikud väljakutsed on põhjustanud laialdasi rahutusi kogu Lääne-Euroopas, kus paljudes riikides, näiteks Prantsusmaal, on olnud madal sündimus, mistõttu on vähem noori töötajaid, kes pensionäridele pensionimakseid teeniksid. Hispaania vasakpoolne valitsus ühines kolmapäeval ametiühingutega, et kuulutada välja “ajalooline” kokkulepe oma pensionisüsteemi päästmiseks.
Hispaania sotsiaalkindlustusminister José Luis Escrivá ütles, et prantslastel on väga erinev, jätkusuutmatu mudel ja “ei ole oma pensionisüsteemiga tegelenud aastakümneid.” Hispaania töötajad peavad juba praegu töötama vähemalt 65-aastaseks ja neil ei paluta kauem töötada. — selle asemel suurendab nende uus tehing kõrgemapalgaliste tööandjate sissemakseid.
___
Associated Pressi kaastööliste hulka kuuluvad Jeffrey Schaeffer, Nicolas Garriga, Masha MacPherson ja Alex Turnbull Pariisis; Barbara Surk Nizzas; ja Ciaran Giles Madridis.
Denial of responsibility! shaychurch.com is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – at loginhelponline@gmail.com The content will be deleted within 24 hours.