LONDON — Šoti rahvuspartei leiab, et Nicola Sturgeon on raske tegu.
Šotimaa valitsuspartei korraldab ägedat võistlust, et asendada Sturgeon, liider, kes asus Šotimaa poliitikas domineerima, kuid sattus ummikusse võitluses Ühendkuningriigist iseseisvuse eest ja lõhestas partei transseksuaalide õiguste seadusega.
52-aastane Sturgeon teatas oma tagasiastumisest veebruaris pärast kaheksa aastat parteijuhi ja Šotimaa poolautonoomse valitsuse esimese ministri ametit. Tema asemel kandideerib kolm Šoti parlamendi liiget: rahandusminister Kate Forbes, 32; tervisesekretär Humza Yousaf, 37; ja 49-aastane seadusandja Ash Regan. SNP liikmete hääletuse võitja kuulutatakse välja 27. märtsil.
Kampaania on purustanud parteis lõhed poliitilise strateegia, sotsiaalsete probleemide ja Sturgeoni pärandi pärast.
Kriitikud ütlevad, et endise esimese ministri ümber oleval klikil on SNP-s liiga palju võimu. Need rivaalid saavutasid võidu, kui partei tegevjuht Peter Murrell – Sturgeoni 58-aastane abikaasa – astus laupäeval tagasi partei liikmeskonna kahanemise pärast vaidlusi põhjustades.
SNP oli avalikult eitanud ajalehe teadet, mille kohaselt oli selle liikmeskond viimase aasta jooksul langenud enam kui 100 000-lt veidi üle 70 000-le, enne kui tunnistas, et see oli tõsi. Murrell võttis vastutuse ja lahkus, öeldes, et “kuigi ei olnud kavatsust eksitada, nõustun sellega, et see on olnud tulemus.”
Regan tervitas Murrelli lahkumist, öeldes, et on vastuvõetamatu, et tegevjuhiks on partei juhi abikaasa. Forbes ütles, et partei rohujuuretasandi esindajad tundsid end võimutuna, sest “SNP-s on otsuseid teinud liiga vähe inimesi”.
Sturgeoni tagasiastumine on vallandanud võitluse SNP suuna pärast, millel on praegu Šoti parlamendi 129 kohast 64 ja mis valitseb koalitsioonis palju väiksemate rohelistega.
Halbade televisioonidebattides on Regan ja Forbes rünnanud Yousafi – Sturgeoni liitlast, keda peetakse laialdaselt esinumbriks – kui järjepidevuse kandidaati parteis, mis vajab hädasti muutusi.
“Praegu oleme ristteel,” ütles Forbes pühapäeval BBC-le antud intervjuus, väites, et Šoti valitsus peab tegema rohkem, et toetada Venemaa sõjast Ukrainas, COVID-19-st ja Brexitist nõrgestatud majandust. “Peame tõsiselt mõtlema, mis on töötanud ja mis mitte.”
Forbesi sõnum meeldib mõnele parteiliikmele, kelle arvates kulutas Sturgeoni juhitav SNP liiga palju aega, keskendudes pigem lahknevatele sotsiaalsetele küsimustele, mitte majandusele ja iseseisvusele. Sturgeoni lahkumist kiirendas vastureaktsioon seadustele, mida ta toetas, et muuta Šotimaa elanikel lihtsam oma sugu seaduslikult muuta.
Soo tunnustamise seaduseelnõu on transseksuaalide õiguste aktivistide poolt ülitähtsaks seadusandluseks tunnistanud, kuid mõned SNP liikmed seisid silmitsi selle vastuseisuga, kes ütlesid, et see eirab vajadust kaitsta naiste jaoks mõeldud ühest soost koosnevaid ruume, nagu koduvägivalla varjupaigad ja vägistamiskriisikeskused.
Forbes ja Regan on mõlemad vastu seadusele, mille Šoti parlament vastu võttis, kuid Ühendkuningriigi valitsus blokeeris. Yousaf toetab seda ja hoiatab, et erakond võib kalduda paremale, kui seda juhib Forbes, sotsiaalselt konservatiivne kristlane, keda peetakse tema peamiseks rivaaliks.
Šotimaa evangeelsesse vabakirikusse kuuluvat Forbesi on kritiseeritud selle eest, et tema usk oleks takistanud tal hääletamast samasooliste paaride abiellumise poolt. Ta ei olnud veel seadusandja, kui Šoti parlament 2014. aastal homoabielu legaliseeris.
Juhtimisvõistlus on saatnud SNP küsitluste reitingud langema – tööpartei ja konservatiivide rõõmuks, kes loodavad saada Šotimaal kohti järgmistel kogu Ühendkuningriiki hõlmavatel valimistel, mis toimuvad 2024. aasta lõpuks.
Katsumuslik võidujooks peegeldab ka pettumusi parteis, mis pärast 16-aastast võimulolekut Edinburghis ei ole veel saavutanud oma peamist eesmärki: iseseisvumist.
Šoti elanikud hääletasid 2014. aasta referendumil Ühendkuningriiki jäämise poolt, mis loeti kord põlvkonnaks tehtavaks otsuseks. SNP soovib uut hääletust, kuid keskvalitsus on keeldunud seda lubamast ja Ühendkuningriigi ülemkohus otsustas, et Šotimaa ei saa seda korraldada ilma Londoni nõusolekuta.
Regan soovib need takistused kõrvale pühkida, käsitledes järgmisi Šotimaa valimisi iseseisvuse “päästikuna”, julgustades Ühendkuningriigi valitsust mitte tunnustama Šotimaa demokraatlikku valikut lahku minna.
Forbes ja Yousaf on ettevaatlikumad. Forbes kutsus üles tegema rohkem jõupingutusi, et võita Ühendkuningriiki jäävaid valijaid, samal ajal kui Yousaf ütleb, et soovib luua iseseisvuse nimel “väljakujunenud ja püsiva enamuse”. Küsitlused näitavad praegu, et Šoti valijad jagunevad selles küsimuses võrdselt.
Juhtiv Šoti ajaloolane Tom Devine ütles, et kui iseseisvuse taandumine on vahetu väljavaade, tekkis paljudel valijatel pakilisemad mured – ja see kujutab endast ohtu SNP-le.
“Arusaam on, et Šoti avaliku arvamuse peavool on seotud peamiselt (tervishoiusüsteemi), haridusstandardite, transpordi infrastruktuuri ja majanduse probleemidega laiemalt,” ütles ta ajalehele Scotland’s Herald. “Kas osa valijaskonnast hakkab nüüd tundma end kõrvalejäetuna ja järeldab, et SNP valitsus ei ole suutnud neid olulisi küsimusi lahendada?”
Denial of responsibility! shaychurch.com is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – at loginhelponline@gmail.com The content will be deleted within 24 hours.