NANGAN, Taiwan — Viimase kuu jooksul pidi majutuse omanik Chen Yu-lin oma külalistele ütlema, et ta ei saa neile internetti pakkuda.
Teised, kes elavad Matsul, ühel Taiwani äärepoolsemal saarel naaber-Hiinale lähemal, pidid nägema vaeva elektriarvete maksmise, arsti vastuvõtule pääsemise või paki kättesaamisega.
Välismaailmaga ühenduse loomiseks toetuvad Matsu 14 000 elanikku kahele merealusele Interneti-kaablile, mis viivad Taiwani peasaarele. Riiklik kommunikatsioonikomisjon süüdistas saare telekomiteenusele viidates kahte Hiina laeva kaablite läbilõikamises. Seal öeldi, et Hiina kalalaeva kahtlustatakse esimese kaabli katkestamises umbes 50 kilomeetrit (31 miili) merel. Kuus päeva hiljem, 8. veebruaril, lõikas Hiina kaubalaev teise otsa, teatas NCC.
Taiwani valitsus ei nimetanud seda Pekingi tahtlikuks teoks ja puudusid otsesed tõendid Hiina laevade vastutuse kohta.
Vahepeal olid saarlased sunnitud tagavaraks ühendama piiratud Interneti-ühendust mikrolaineraadio kaudu, mis on küpsem tehnoloogia. See tähendab, et sõnumi saatmisega võib oodata tunde. Kõned katkesid ja videoid ei saanud vaadata.
“Paljud turistid tühistaksid oma broneeringu, kuna internetti pole. Tänapäeval mängib internet inimeste elus väga suurt rolli,” ütles Chen, kes elab Matsu ühel peamisel elamusaarel Beiganis.
Peale elude häirimise on näiliselt kahjutu Interneti-kaablite kadumisel tohutu mõju riigi julgeolekule.
Nagu on näidanud täiemahuline sissetung Ukrainasse, on Venemaa teinud Interneti-infrastruktuuri väljavõtmisest oma strateegia üheks võtmeosaks. Mõned eksperdid kahtlustavad, et Hiina võis kaablid sihilikult läbi lõigata osana ahistades isevalitsevat saart, mida ta peab oma territooriumi osaks ja vajaduse korral jõuga taasühendada.
Hiina saadab regulaarselt Taiwani suunas sõjalennukeid ja mereväe laevu, et hirmutada saare demokraatlikku valitsust. Mure Hiina sissetungi ja Taiwani valmisoleku pärast sellele vastu seista on pärast Ukraina sõda kasvanud.
Viimase viie aasta jooksul oli kaableid läbi lõigatud kokku 27 korda, kuid Chunghwa Telecomi andmete põhjal oli ebaselge, millisest riigist laevad pärit olid.
Taiwani rannavalve jälitas 2. veebruaril esimese kaabli läbilõikanud kalalaeva, kuid see läks tagasi Hiina vetesse, ütles juhtunust teavitatud ametnik, kellel polnud õigust asja avalikult arutada. Võimud leidsid kaablite läbilõikamise piirkonnast kaks Hiina laeva, mis põhinevad automaatse identifitseerimissüsteemi andmetel, mis sarnanevad GPS-iga, mis näitab aluse asukohta.
“Me ei saa välistada, et Hiina hävitas need tahtlikult,” ütles riigikaitse- ja julgeolekuuuringute instituudi valitsuse mõttekoja kaitseekspert Su Tzu-yun, viidates uuringule, mille kohaselt olid tehnilised võimalused ainult Hiinal ja Venemaal. seda teha. “Taiwan peab investeerima rohkem ressursse kaablite parandamisse ja kaitsmisse.”
Interneti-kaablid, mille laius võib olla 20–30 millimeetrit (0,79–1,18 tolli), on madalates vetes suletud terasrüüsse, kus on tõenäolisem, et need satuvad laevadele. Vaatamata kaitsele võivad kaablid üsna kergesti läbi lõigata laevadel ja nende ankrutel või terasvõrku kasutavatel kalalaevadel.
Sellegipoolest on “selline purunemise tase kaabli jaoks väga ebatavaline, isegi Taiwani väina madalates vetes,” ütles Geoff Huston, Aasia ja Vaikse ookeani võrgustiku teabekeskuse (Aasia Vaikse ookeani piirkonna teabekeskuse) juhtivteadur. piirkonna IP-aadressid.
Ilma stabiilse Internetita muutus kohvikuomanik Chiu Sih-chi sõnul oma väikepoja külmetuse tõttu arsti juurde minemine tülikaks, sest esmalt pidid nad haiglasse minema, et aega kokku leppida.
Hommikusöögipoe omanik ütles, et kaotas viimastel nädalatel tuhandeid dollareid, kuna võtab tavaliselt vastu veebitellimusi. Kliendid tulid tema kioski, oodates, et toit oleks valmis, kui ta polnud isegi nende sõnumeid näinud.
Ebatavaliste raskuste ees leidsid matsulased kõikvõimalikke viise oma elu korraldamiseks.
Üks paar plaanis tulevase kõrghooajaga tegeleda nii, et üks inimene viibib Taiwanis, et pääseda ligi oma broneerimissüsteemile ja edastada teisele infot tekstisõnumitega. Abikaasa Lin Hsian-wen pikendas oma puhkust Taiwanis hooajavälisel ajal, kui kuulis, et kodus internet ei tööta ja naaseb nädala lõpus Matsusse.
Mõned ettevõtlikud elanikud läksid teisele kaldale Hiina telekommunikatsiooniettevõtetelt SIM-kaarte ostma, kuigi need töötavad hästi ainult Hiina rannikule lähemal asuvates kohtades, mis on lähimast punktist vaid 10 kilomeetri (6,21 miili) kaugusel.
Teised, nagu hommikusöögiga majutuse omanik Tsao Li-yu, läksid Chunghwa Telecomi kontorisse, et kasutada WiFi leviala, mille ettevõte oli vahepeal kohalikele kasutamiseks loonud.
“Ma kavatsesin (Chunghwa Telecomis) töötada,” naljatas Tsao.
Chunghwa oli elanike jaoks varukoopiaks seadnud mikrolaineahju. Taiwani pealinna Taipei lähedal asuvast Yangmingshanist, mäest, edastab relee signaale umbes 200 kilomeetri (124 miili) kaugusel Matsuni. Alates pühapäevast on kiirused elanike sõnul märgatavalt suuremad.
Lienchiangi maakonna, nagu Matsu saari ametlikult kutsutakse, juht Wang Chung Ming ütles, et tema ja Matsu seadusandja läksid vahetult pärast Interneti katkemist Taipeisse abi paluma ja talle öeldi, et nad saavad tulevikus Interneti-ühenduse eelisjärjekorras. varuplaanid.
Taiwani digitaalasjade ministeerium küsis pärast Venemaa küberrünnakute nägemist Ukraina sissetungi ajal avalikult madala Maa orbiidi satelliitoperaatoritelt pakkumisi Interneti pakkumiseks, ütles ministeeriumi juht Audrey Tang eelmisel sügisel ajalehele The Washington Post. . Kuid plaan jääb seisma, kuna Taiwani seadus nõuab, et pakkujad kuuluksid vähemalt 51% ulatuses kodumaisele aktsionärile.
Digiministeeriumi pressiesindaja suunas küsimused varuplaanide edenemise kohta riiklikule kommunikatsioonikomisjonile. NCC teatas, et paigaldab merealuste kaablite jaoks valvesüsteemi, tuginedes samal ajal varuvõimalusena mikrolaineülekandele.
Paljud Vaikse ookeani saareriigid sõltusid enne Interneti-kaablite kasutamise alustamist satelliitidest – ja mõned teevad seda siiani –, ütles Uus-Meremaa telekommunikatsioonikonsultant Jonathan Brewer, kes töötab Aasias ja Vaikse ookeani piirkonnas.
Küsimus on ka maksumuses. Kaablite parandamine on kulukas, ainuüksi laevade töö eest on esialgse hinnangu kohaselt 30 miljonit dollarit uut Taiwani dollarit (1 miljon dollarit).
“Kaableid kahjustanud Hiina paadid tuleks vastutusele võtta ja maksta hüvitist ülikalli remondi eest,” ütles valitseva Demokraatliku Progressipartei Matsu osakonna juht Wen Lii.
Lienchiangi maakonna juht Wang ütles, et mainis kaableid hiljutisel visiidil Hiinasse, kus ta kohtus China Mobile’i juhiga. Nad pakkusid, et saadavad tehnikud appi. Kuid hüvitise saamiseks on tema sõnul vaja esitada raskeid tõendeid selle kohta, kes seda tegi.
Hiina Taiwani asjade büroo ei vastanud faksi teel saadetud kommentaaritaotlusele.
Praegu saavad elanikud vaid oodata. Kõige varem võivad kaablipaigalduslaevad tulla 20. aprillil, sest laevu, mis tööga hakkama saavad, on piiratud arv.
Kuul ilma toimiva Internetita on ka oma plussid. Hommikusöögiga majutuse omanik Chen Yu-lin on tundnud rohkem rahu.
Esimesel nädalal oli raske, kuid Chen harjus sellega kiiresti. “Elu vaatenurgast arvan, et see on palju mugavam, kuna saate vähem kõnesid,” ütles ta ja lisas, et veedab rohkem aega oma pojaga, kes tavaliselt mängib võrgus mänge.
Veebikohvikus, kus töövälised sõdurid võrguühenduseta mänge mängisid, oli efekt sama.
“Meie suhted on muutunud natuke lähedasemaks,” ütles üks sõdur, kes andis ainult oma eesnime Samuel. “Sest tavaliselt, kui on internet, jäävad kõik omaette ja nüüd oleme rohkem ühendatud.”
___
Associated Pressi videoajakirjanik Taijing Wu Taiwanis Taipeis osales selle raporti koostamisel.
___
Lisateavet AP Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna kajastuste kohta leiate aadressilt https://apnews.com/hub/asia-pacific
Denial of responsibility! shaychurch.com is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – at loginhelponline@gmail.com The content will be deleted within 24 hours.