Üks Silicon Valley tipppankadest ebaõnnestub; vara arestitakse

0

NEW YORK — Reguleerivad asutused kiirustasid reedel arestima ühe Silicon Valley tipppanga varad, mis tähistab USA finantsasutuse suurimat ebaõnnestumist alates peaaegu 15 aasta taguse finantskriisi haripunktist.

Riigi suuruselt 16. pank Silicon Valley Bank kukkus läbi pärast seda, kui hoiustajad kiirustasid sel nädalal panga tervise pärast muretsedes raha välja võtma. Tegemist oli suuruselt teise panga maksejõuetumisega USA ajaloos pärast Washington Mutuali kokkuvarisemist 2008. aastal.

Pank teenindas peamiselt tehnoloogiatöötajaid ja riskikapitaliga toetatud ettevõtteid, sealhulgas mõningaid valdkonna tuntumaid kaubamärke.

“See on väljasuremistaseme sündmus idufirmadele,” ütles Airbnb, DoorDashi ja Dropboxi käivitanud ning sadu ettevõtjaid panka suunanud startup-inkubaatori Y Combinatori tegevjuht Garry Tan.

“Olen sõna otseses mõttes kuulnud sadadelt meie asutajatelt abi küsimas, kuidas nad sellest üle saaksid. Nad küsivad: “Kas ma pean oma töötajad vabastama?”

Kaose levikuks laiemas pangandussektoris näis olevat vähe võimalusi, nagu juhtus ka suurele majanduslangusele eelnenud kuudel. Suurimatel pankadel – neil, mis kõige tõenäolisemalt põhjustavad majanduslanguse – on terve bilanss ja palju kapitali.

Peaaegu pooled USA tehnoloogia- ja tervishoiuettevõtetest, mis eelmisel aastal pärast riskikapitalifirmadelt varajase rahastamise saamist börsile läksid, olid panga veebisaidi andmetel Silicon Valley panga kliendid.

Pank uhkeldas ka oma sidemetega juhtivate tehnoloogiaettevõtetega, nagu Shopify, ZipRecruiter ja üks suurimaid riskikapitaliettevõtteid Andreesson Horowitz.

Tan hindas, et peaaegu üks kolmandik Y Combinatori idufirmadest ei suuda järgmisel kuul mingil hetkel palgaarvestust teha, kui nad ei pääse oma raha juurde.

Interneti-TV pakkuja Roku oli pangakrahhi ohvrite seas. Reedeses regulatiivses dokumendis öeldi, et umbes 26% tema sularahast – 487 miljonit dollarit – hoius Silicon Valley pangas.

Roku ütles, et tema hoiused SVB-s olid suures osas kindlustamata ja ta ei teadnud, mil määral on tal võimalik need tagasi saada.

Arestimise osana andsid California pankade regulaatorid ja FDIC panga varad üle vastloodud institutsioonile – Santa Clara hoiuste kindlustamise pangale. Uus pank alustab kindlustatud hoiuste väljamaksmist esmaspäeval. Seejärel kavatsevad FDIC ja California reguleerivad asutused ülejäänud varad maha müüa, et muuta teised hoiustajad terveks.

Pangandussektoris valitses terve nädal rahutus, aktsiad langesid kahekohalise numbri võrra. Siis lükkas uudis Silicon Valley Banki hädast peaaegu kõigi finantsasutuste aktsiad reedel veelgi madalamale.

Ebaõnnestumine saabus uskumatu kiirusega. Mõned tööstusharu analüütikud väitsid reedel, et pank on endiselt hea ettevõte ja tark investeering. Samal ajal püüdsid Silicon Valley panga juhid kapitali kaasata ja täiendavaid investoreid leida. Kauplemine panga aktsiatega peatati aga enne börsi avamiskella äärmise volatiilsuse tõttu.

Veidi enne keskpäeva asus FDIC panka sulgema. Nimelt ei oodanud agentuur töö lõpetamiseni, mis on tüüpiline lähenemine. FDIC ei leidnud kohe panga varadele ostjat, andes märku, kui kiiresti hoiustajad raha välja tegid.

Valge Maja ütles, et rahandusminister Janet Yellen jälgis tähelepanelikult. Administratsioon püüdis avalikkust veenda, et pangandussüsteem on palju tervem kui suure majanduslanguse ajal.

“Meie pangandussüsteem on põhimõtteliselt teises kohas, kui see oli kümmekond aastat tagasi,” ütles Valge Maja majandusnõustajate nõukogu esimees Cecilia Rouse. “Toona ellu viidud reformid pakuvad tõesti sellist vastupidavust, mida me tahaksime näha.”

2007. aastal levis üle maailma suurim finantskriis pärast suurt depressiooni pärast seda, kui läbimõtlematu eluasemelaenuga seotud hüpoteegiga tagatud väärtpaberite väärtus langes. Wall Streeti paanika viis 1847. aastal asutatud ettevõtte Lehman Brothersi hääbumiseni. Kuna suurematel pankadel oli üksteisega ulatuslik kokkupuude, põhjustas kriis globaalse finantssüsteemi järsu lagunemise, mis jättis miljonid töötuks.

FDIC teatas, et Californias Santa Claras asuva Silicon Valley Banki varad olid ebaõnnestumise ajal 209 miljardit dollarit. Oli ebaselge, kui paljud tema hoiused ületasid 250 000 dollari kindlustuslimiiti, kuid varasemad regulatiivsed aruanded näitasid, et paljud kontod ületasid selle summa.

Pank teatas neljapäeval plaanist kaasata oma kapitalipositsiooni tugevdamiseks kuni 1,75 miljardit dollarit. See pani investorid siplema ja aktsiad langesid 60%. Reedel enne Nasdaqi avamist, kus kaubeldi panga aktsiatega, langesid need veelgi madalamale.

Nagu nimigi viitas, oli Silicon Valley Bank peamine finantskanal tehnoloogiasektori, idufirmade ja tehnoloogiatöötajate vahel. Kui idufirma asutaja soovib leida uusi investoreid või minna börsile, peeti hea ärilise mõttena pangaga suhet arendada.

Pank loodi 1983. aastal kaasasutajate Bill Biggerstaffi ja Robert Medearise poolt pokkerimängu ajal. Pank kasutas oma Silicon Valley juuri, et saada tehnoloogiatööstuse finantsnurgakiviks.

Texase osariigis Grapevine’is asuva TWG Supply tegevjuht Bill Tyler ütles, et sai esimest korda aru, et midagi on valesti, kui tema töötajad saatsid talle reedel kell 6.30 sõnumi, et kaevata, et nad ei saanud oma palka.

TWG, millel on vaid 18 töötajat, oli juba saatnud tšekkide eest raha Silicon Valley Banki kasutanud palgaarvestusteenuse pakkujale. Tyler püüdis välja mõelda, kuidas oma töötajatele palka maksta.

“Me ootame umbes 27 000 dollarit,” ütles ta. “See ei ole juba õigeaegne tasumine. See on juba ebamugav asend. Ma ei taha küsida üheltki töötajalt, et nad ütleksid: “Hei, kas saate palga saamiseks oodata järgmise nädala keskpaigani?””

Silicon Valley Banki sidemed tehnoloogiasektoriga suurendasid selle probleeme. Tehnoloogiaaktsiad on saanud viimase 18 kuu jooksul pärast pandeemiaaegset kasvutõusu tugeva löögi ning koondamised on levinud üle kogu tööstusharu. Samuti on vähenenud riskikapitali rahastamine.

Samal ajal sai panka tugeva löögi Föderaalreservi võitlus inflatsiooniga ja agressiivne intressitõusude jada majanduse jahutamiseks.

Kuna Fed tõstab oma baasintressimäära, hakkab üldiselt stabiilsete võlakirjade väärtus langema. See ei ole tavaliselt probleem, kuid kui hoiustajad muutuvad ärevaks ja hakkavad oma raha välja võtma, peavad pangad mõnikord need võlakirjad maha müüma, enne kui need väljarände katmiseks küpsevad.

Täpselt nii juhtus Silicon Valley pangaga, mis pidi müüma 21 miljardi dollari väärtuses väga likviidseid varasid, et katta ootamatuid väljamakseid. Selle müügiga saadi 1,8 miljardi dollari suurune kahjum.

FarmboxRxi tegevjuht Ashley Tyrner ütles, et on rääkinud mitme sõbraga, kelle äritegevust toetab riskikapital. Ta kirjeldas, et nad on panga maksejõuetuse tõttu “enese kõrval”. Tyrneri tegevjuht üritas neljapäeval oma ettevõtte raha välja võtta, kuid ei teinud seda õigel ajal.

“Üks sõber ütles, et nad ei saa täna palgaarvestust teha, ja nuttis, kui pidid sellest probleemist teavitama 200 töötajat,” rääkis Tyrner.

___

Associated Pressi kirjanikud Michael Liedtke, Cora Lewis ja Matt O’Brien, Frank Bajak ja Barbara Ortutay andsid sellele loole oma panuse.

Denial of responsibility! shaychurch.com is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – at loginhelponline@gmail.com The content will be deleted within 24 hours.

Read original article here

Leave A Reply