USA inflatsioon leeveneb, kuid püsib kõrgena, asetades Fedi raskesse olukorda

0

WASHINGTON — USA tarbijahindade tõus jaanuarist veebruarini veidi aeglustus, kuid viitas siiski kõrgele inflatsioonimäärale, mis on Föderaalreservile finantssüsteemi jaoks delikaatsel hetkel väljakutseks.

Valitsus teatas teisipäeval, et hinnad tõusid eelmisel kuul 0,4%, mis on veidi alla jaanuari 0,5% hinnatõusu. Kui aga jätta kõrvale kõikuvad toidu- ja energiakulud, tõusid niinimetatud põhihinnad veebruaris 0,5%, mis on veidi üle jaanuari 0,4% kasvu. Fed pöörab erilist tähelepanu põhimeetmele kui alusinflatsioonisurve mõõtjale.

Kuigi hinnad tõusevad palju kiiremini, kui Fed soovib, eeldavad mõned majandusteadlased, et keskpank peatab järgmisel nädalal kogunemisel oma aasta kestnud intressitõusude jada. Kahe suure panga kokkuvarisemisega alates reedest, mis õhutas ärevust teiste piirkondlike pankade pärast, võib Fed praegu keskenduda rohkem usalduse suurendamisele finantssüsteemi vastu kui oma pikaajalisele inflatsiooni ohjeldamisele.

See on järsk nihe vaid nädalatagusest ajast, mil esimees Jerome Powell tegi Senati komiteele ettepaneku, et kui inflatsioon ei jahtu, võib Fed oma 21.-22. märtsil toimuval koosolekul oma baasintressimäära tõsta olulise poole võrra. Kui Fed tõstab oma baasintressi, toob see tavaliselt kaasa kõrgemad intressimäärad hüpoteeklaenude, autolaenude, krediitkaartide ja paljude ärilaenude puhul.

Aastataguste hindadega võrreldes on inflatsioon aeglustunud kaheksa kuud. Veebruaris tõusid tarbijahinnad 6%, võrreldes 12 kuu varasemaga, võrreldes jaanuari 6,4% aastataguse kasvuga ja tunduvalt madalamal kui hiljutine 9,1% tipp juunis. Ometi ületab see kaugelt Fedi 2% aastasest inflatsioonieesmärgist. Põhihinnad tõusid veebruaris 5,5% võrreldes 12 kuu tagusega, langedes jaanuari 5,6%lt veidi.

Inflatsioonisurve on suures osas majandusest endiselt juurdunud. Üürid, toidukaupade hinnad ning hotellide, restoranide ja lennukilendude kulud on tõusnud, kuna üha rohkem ameeriklasi otsib eluaset ja kulutab raha reisimiseks, väljas einestamiseks ja meelelahutusüritustel osalemiseks.

Goldman Sachsi peaökonomist Jan Hatzius ütles, et Goldman arvab nüüd, et Fedi poliitikakujundajad peatavad järgmisel nädalal intressitõusud. Goldman oli varem ennustanud veerandpunktilist tõusu. Klientidele saadetud teates märkis Hatzius, et Fed näib praegu olevat isegi rohkem keskendunud pangandussektori ja finantsturgude rahustamisele kui inflatsiooniga võitlemisele.

“Oleksime üllatunud, kui vaid nädal pärast finantsstabiilsuse toetamise nimel pingutamist riskiksid poliitikakujundajad oma jõupingutusi intressimäärade uuesti tõstmisega õõnestada,” kirjutas Hatzius esmaspäevases eraldi teates.

Kui Fed peatab oma intressimäärade tõstmise sel kuul, ennustas Hatzius, jätkab ta tõenäoliselt neid järgmisel korral mais. Lõppkokkuvõttes loodab ta endiselt, et Fed tõstab oma baasintressimäära, mis mõjutab paljusid tarbimis- ja ärilaene, sel aastal praeguse 4,6% pealt umbes 5,4%ni.

Fed võib oma inflatsioonivastases võitluses tahtmatult abi saada Silicon Valley panga ja New Yorgis asuva Signature Banki kokkuvarisemise järelmõjudest. Vastuseks võivad paljud väikesed ja keskmise suurusega pangad oma rahanduse tugevdamiseks laenude andmist tagasi tõmmata. Madalam laenutempo võib aidata majandust jahutada ja inflatsiooni aeglustada.

Föderaalreservi pausi võimalus rõhutab riigi finantssüsteemi ja majanduse järsku muutust vaevalt ühe nädalaga. Möödunud teisipäeval ütles Powell senati panganduskomiteele, et kui töölevõtmine ja inflatsioon jätkuvad kuumaks, tõstab Fed selle kuu koosolekul intressimäärasid tõenäoliselt poole võrra.

See oleks tähistanud Föderaalreservi püüdlustes laenu karmistada. Keskpank oli tõstnud oma baasintressi veebruaris veerandpunkti, detsembris poole võrra ja enne seda neli korda kolmveerand punkti võrra.

Järgmisel päeval hoiatas Powell House’i komiteele tunnistades, et lõplikku otsust selle kohta, mida Fed märtsi koosolekul teeb, ei ole tehtud. Siiski teatas valitsus reedel, et tööandjad lisasid eelmisel kuul tugevalt 311 000 töökohta. See oli potentsiaalne märk jätkuvast kõrgest inflatsioonist ja see tõi kaasa ennustused poole punkti võrra järgmise nädala Föderaalreservi koosolekul.

Hiljem samal päeval aga Silicon Valley Bank ebaõnnestus, tuues Föderaalreservile täiesti uued mured.

Denial of responsibility! shaychurch.com is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – at loginhelponline@gmail.com The content will be deleted within 24 hours.

Read original article here

Leave A Reply