USA valitsus kavatseb peatada võimaliku panganduskriisi

0

NEW YORK — USA valitsus astus pühapäeval erakorralisi samme võimaliku panganduskriisi peatamiseks pärast Silicon Valley panga ajaloolist läbikukkumist, kinnitades kõigile pankrotti läinud asutuse hoiustajatele, et neil on kiire juurdepääs kogu oma rahale, isegi kui teine ​​suur pank suleti.

Teade tuli keset kartust, et Californias asuva Santa Clara panga pankrotti põhjustanud tegurid võivad levida. Reguleerivad asutused olid terve nädalavahetuse töötanud, et leida pangale ostjat, mis oli ajaloo suuruselt teine ​​panga maksejõuetus. Need jõupingutused näisid pühapäeval luhtunud.

Märkina sellest, kui kiiresti toimus rahaline verejooks, teatasid regulaatorid, et New Yorgis asuv Signature Bank on samuti ebaõnnestunud ja see arestiti pühapäeval. Oma enam kui 110 miljardi dollari varaga on Signature Bank USA ajaloos suuruselt kolmas panga maksejõuetus.

Peaaegu finantskriis, millesse USA regulaatorid pidid sekkuma, et vältida Aasia turud, jättis esmaspäeval kauplemisega alustades segaseks. Jaapani etalon Nikkei 225 kukkus hommikusel kauplemisel 1,6%, Austraalia S&P/ASX 200 kaotas 0,3% ja Lõuna-Korea Kospi shed 0,4%. Kuid Hongkongi Hang Seng tõusis 1,4% ja Shanghai Composite 0,3%.

Püüdes suurendada usaldust pangandussüsteemi vastu, teatasid rahandusosakond, föderaalreserv ja FDIC pühapäeval, et kõik Silicon Valley panga kliendid on kaitstud ja saavad oma raha juurde pääseda. Samuti teatasid nad sammudest, mille eesmärk on kaitsta panga kliente ja vältida täiendavaid pangandusi.

“See samm tagab, et USA pangandussüsteem jätkab oma oluliste ülesannete täitmist hoiuste kaitsmisel ning kodumajapidamistele ja ettevõtetele juurdepääsu tagamisel krediidile viisil, mis soodustab tugevat ja jätkusuutlikku majanduskasvu,” seisis agentuuride ühisavalduses.

Plaani kohaselt saavad Silicon Valley panga ja Signature Banki hoiustajad, sealhulgas need, kelle osalus ületab 250 000 dollari suuruse kindlustuslimiidi, oma raha juurde pääseda esmaspäeval.

Samuti teatas pühapäeval veel üks vaevatud pank First Republic Bank, et on tugevdanud oma finantsseisundit, saades juurdepääsu Föderaalreservi ja JPMorgan Chase’i rahastamisele.

Eraldi teadaandes teatas Fed pühapäeva hilisõhtul ekspansiivsest hädaabilaenuprogrammist, mille eesmärk on hoida ära pankade jooksmise lainet, mis ohustaks pangandussüsteemi ja kogu majanduse stabiilsust. Föderaalreservi ametnikud iseloomustasid programmi sarnaselt sellega, mida keskpangad on aastakümneid teinud: laenutage pangasüsteemile vabalt, et kliendid oleksid kindlad, et pääsevad vajadusel oma kontodele juurde.

Laenuvõimalus võimaldab pankadel, kes peavad koguma raha hoiustajatele maksmiseks, laenata seda raha Föderaalreservilt, selle asemel, et raha hankimiseks müüa riigikassasid ja muid väärtpabereid. Silicon Valley Bank oli sunnitud osa oma riigikassasid kahjumiga maha jätma, et rahastada klientide väljavõtmist. Föderaalreservi uue programmi raames saavad pangad need väärtpaberid tagatisena postitada ja laenu võtta hädaabivahendist.

Riigikassa on eraldanud 25 miljardit dollarit, et katta Föderaalreservi erakorralise laenuvõimaluse raames tekkinud kahju. Föderaalreservi ametnikud ütlesid siiski, et nad ei eelda, et nad peaksid seda raha kasutama, kuna tagatisena esitatud väärtpaberitel on väga madal maksejõuetuse risk.

Analüütikud ütlesid, et Fedi programmist peaks piisama, et esmaspäeval finantsturud rahustada.

“Esmaspäev on kindlasti paljudele piirkondlikus pangandussektoris stressirohke päev, kuid tänane tegevus vähendab dramaatiliselt edasise nakkuse riski,” ütlesid investeerimispanga Jefferiesi majandusteadlased oma uuringus.

Kuigi pühapäevased sammud tähistasid valitsuse kõige ulatuslikumat sekkumist pangandussüsteemi pärast 2008. aasta finantskriisi, on selle tegevus suhteliselt piiratud võrreldes sellega, mida tehti 15 aastat tagasi. Kahte pankrotti läinud panka ennast pole päästetud ja maksumaksja raha pole pankadele antud.

President Joe Biden ütles pühapäeva õhtul Washingtoni Air Force One’i pardale minnes, et räägib pangaolukorrast esmaspäeval. Avalduses ütles Biden ka, et on “kindlalt pühendunud selle segaduse eest vastutavate isikute täielikule vastutusele võtmisele ja oma jõupingutuste jätkamisele suuremate pankade järelevalve ja reguleerimise tugevdamiseks, et me ei oleks enam selles olukorras.”

Reguleerivad asutused pidid reedel kiirustama sulgema enam kui 200 miljardi dollari suuruse varaga finantseerimisasutust Silicon Valley Bank, kui see koges traditsioonilist pankrotti, kus hoiustajad tormasid oma raha korraga välja võtma. Tegemist on suuruselt teise panga pankrotiga USA ajaloos, jäädes maha vaid Washingtoni Mutuali 2008. aasta pankrotist.

Mõned silmapaistvad Silicon Valley juhid kartsid, et kui Washington ebaõnnestunud panka ei päästa, hakkavad kliendid lähipäevil jooksma teistesse finantsasutustesse. Aktsiahinnad langesid viimastel päevadel teistes tehnoloogiaettevõtteid teenindavates pankades, sealhulgas First Republic Bankis ja PacWest Bankis.

Panga klientide hulgas on California veinitööstuse ettevõtteid, kus paljud veinitehased loodavad laenu saamiseks Silicon Valley pangale, ja kliimamuutustega võitlemisele pühendunud tehnoloogiaalgatusettevõtted. Sunrunil, mis müüb ja liisib päikeseenergia süsteeme, oli Silicon Valleys vähem kui 80 miljonit dollarit sularahahoiuseid. Rõivaste jaemüügi veebisait Stitchfix avalikustas hiljuti, et tal on Silicon Valley panga ja teiste laenuandjatega krediidiliin kuni 100 miljonit dollarit.

New Yorgis asuva karjäärinõustamisplatvormi ja naiste kogukonna The Cru asutaja ja tegevjuht Tiffany Dufu postitas pühapäeval LinkedIni lennujaama vannitoast video, öeldes, et pangakriis paneb tema vastupidavuse proovile. Arvestades, et tema raha oli seotud Silicon Valley pangas, pidi ta oma töötajatele maksma oma isiklikult pangakontolt. Et toetada kahte teismelist, kes suunduvad kolledžisse, tundis ta kergendust, kui kuulis, et valitsuse eesmärk on muuta hoiustajad terveks.

“Väikeettevõtetel ja varajases faasis alustavatel ettevõtetel ei ole sellises olukorras suurt juurdepääsu finantsvõimendusele ja oleme sageli väga haavatavas olukorras, eriti kui peame nii kõvasti võitlema, et juhtmed teie panka saada. Alustuseks, eriti minu kui mustanahalise naissoost asutaja jaoks, ”ütles Dufu The Associated Pressile.

Silicon Valley Bank hakkas maksejõuetuks minema, kui selle kliendid, peamiselt tehnoloogiaettevõtted, kes vajasid rahaliste vahendite hankimisel raha, hakkasid oma hoiuseid välja võtma. Pank pidi võlakirju kahjumiga müüma, et katta väljavõetud summasid, mis viis USA finantsasutuse suurima tõrgeteni pärast finantskriisi haripunkti.

Rahandusminister Janet Yellen tõi Silicon Valley panga põhiprobleemina esile intressimäärade tõusu, mida Föderaalreserv on inflatsiooni vastu võitlemiseks tõstnud. Paljud tema varad, nagu võlakirjad või hüpoteegiga tagatud väärtpaberid, kaotasid intressimäärade tõustes turuväärtust.

Sheila Bair, kes oli 2008. aasta finantskriisi ajal FDICi esinaine, meenutas, et peaaegu kõigi tollase pankade pankrotistumisega „müüsime ebaõnnestunud panga tervele pangale. Ja tavaliselt katab terve omandaja ka kindlustamata, sest nad tahtsid nende suurte hoiustajate frantsiisiväärtust nii optimaalselt, see on parim tulemus.

Kuid Silicon Valley Bankiga ütles ta NBC saates “Meet the Press”, “see oli likviidsustõrge, see oli panga jooksmine, nii et neil ei olnud aega valmistuda panga turundamiseks. Nii et nad peavad seda nüüd tegema ja mängima järele.”

___

Rugaber ja Megerian teatasid Washingtonist. Sweet ja Bussewitz teatasid New Yorgist.

Associated Press Writers Hope Yen Washingtonis ja Jennifer McDermott Providence’is Rhode Islandil andsid oma panuse sellesse raportisse.

Denial of responsibility! shaychurch.com is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – at loginhelponline@gmail.com The content will be deleted within 24 hours.

Read original article here

Leave A Reply