Venemaa edusammud seisavad Ukraina Bahmutis, väidab mõttekoda

0

KYIV, Ukraina — Venemaa edasitung näib olevat takerdunud Moskva kampaaniasse Ida-Ukrainas asuva Bahmuti linna vallutamiseks, ütles juhtiv mõttekoda sõja pikima maalahingu hinnangul.

Washingtonis asuv Sõjauuringute Instituut teatas, et Vene vägede edusammud Bahmutis ei kinnitanud. Vene väed ja Kremli kontrolli all oleva poolsõjaväelise Wagneri grupi üksused jätkasid linnas maapealsete rünnakute korraldamist, kuid puuduvad tõendid selle kohta, et nad oleksid suutnud edusamme teha, teatas ISW.

Wagneri grupi asutaja Jevgeni Prigožin ütles pühapäeval sõnumsiderakenduses Telegram, et Bahmuti olukord oli “raske, väga raske, vaenlane võitleb iga meetri pärast”.

ISW laupäeval avaldatud raport viitas Ukraina relvajõudude idagrupi pressiesindajale Serhii Tšerevatõle, kelle sõnul on lahingud Bahmuti piirkonnas sel nädalal olnud intensiivsemad kui eelmisel. Tšerevatõ sõnul toimus linnas viimase 24 tunni jooksul 23 kokkupõrget.

ISW aruanne tuli pärast väiteid Venemaa edusammude kohta selle nädala alguses. Ühendkuningriigi kaitseministeerium teatas laupäeval, et Kremli kontrolli all oleva Wagneri grupi poolsõjaväelised üksused vallutasid suurema osa Bahmuti idaosast ning linna läbiv jõgi tähistab praegu lahingute rindejoont. Hinnangus rõhutati, et Venemaa rünnakut on raske taluda ilma suuremate isikkoosseisu kaotusteta.

Kaevanduslinn Bahmuti asub Ukraina idaosas Donetski provintsis, mis on üks neljast Ukraina piirkonnast, mille Venemaa president Vladimir Putin eelmisel aastal ebaseaduslikult annekteeris. Venemaa sõjavägi avas augustis kampaania Bahmuti kontrolli alla võtmiseks ning mõlemad pooled on kogenud vapustavaid kaotusi. Ukraina president Volodõmõr Zelenski lubas, et ei tagane.

Ühendkuningriigi kaitseministeerium ütles pühapäeval oma viimases aruandes, et Venemaa suurte sõjaliste kaotuste mõju Ukrainas on Venemaal dramaatiliselt erinev. Briti sõjaväe luureandmed ütlesid, et Moskva ja Peterburi jäid “suhteliselt vigastamata”, eriti Venemaa eliidi liikmete hulgas.

Paljudes Venemaa idapoolsetes piirkondades on aga suremus protsentides elanikkonnast “30-40 korda kõrgem kui Moskvas”, teatas Ühendkuningriigi ministeerium. Ta lisas, et sageli saavad suurima löögi etnilised vähemused. Näiteks Lõuna-Astrahani piirkonnas on umbes 75% ohvritest pärit kasahhi ja tatari vähemustest.

Venemaa kasvavad ohvrid kajastuvad valitsuse kontrolli kaotamises riigi infosfääri üle, teatas sõjauuringute instituut. Mõttekoda ütles, et Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova kinnitas “sisevõitlusi Kremli siseringis” ja Kreml on sisuliselt loovutanud kontrolli riigi inforuumi üle, kusjuures Putin ei suuda lihtsalt kontrolli tagasi saada.

ISW pidas Zahharova kommentaare, mis tehti Moskvas toimunud foorumil “info- ja kognitiivse sõjapidamise praktilisi ja tehnoloogilisi aspekte kaasaegses reaalsuses”, “tähelepanu väärivateks” ja kooskõlas mõttekoja pikaajaliste hinnangutega “Kremli režiimi halvenemise ja inforuumi juhtimise dünaamika.

Zahharova ütles pühapäeval eraldi avalduses, et Musta mere teraviljalepingu pikendamise läbirääkimiste järgmine voor toimub esmaspäeval Genfis. Venemaa delegatsioon peaks kohtuma ÜRO tippametnikega. Praegune tehing peaks lõppema 18. märtsil.

Viimati pikendati novembris nelja kuu võrra sõjaaegset kokkulepet, mis vabastas Ukrainast pärit teraviljasaadetiste blokeeringud ja aitas pidurdada toiduhindade tõusu maailmas.

Leping, mille Ukraina ja Venemaa sõlmisid 22. juulil eraldi lepingutes ÜRO ja Türgiga, kehtestas Mustale merele turvalise laevakoridori ja kontrolliprotseduurid, et lahendada muret, et kaubalaevad võivad kanda relvi või korraldada rünnakuid.

Ukraina ja Venemaa on peamised ülemaailmsed nisu, odra, päevalilleõli ja muude toiduainete tarnijad Aafrika, Lähis-Ida ja Aasia osadesse riikidesse, kus miljonitel vaesunud inimestel pole piisavalt süüa. Venemaa oli ka enne sõda maailma suurim väetiseeksportija.

Nende varude kadumine pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse 2022. aasta veebruaris oli tõstnud ülemaailmseid toiduainete hindu ja õhutanud muret näljakriisi pärast vaesemates riikides.

Zelensky ütles pühapäeval, et andis postuumselt kõrgeima riikliku tiitli “Ukraina kangelane” sõdurile, kelle tapeti venekeelsete inimeste poolt. Zelensky tuvastas ta Oleksandr Matsijevskina, kuigi Ukraina sõjavägi andis varem lõpliku kinnituse ootel sõdurile teise nime.

Sel kuul ilmunud lühivideos, mis põhjustas Ukrainas üleriigilise pahameele, oli näha, kuidas mees seisis ja tõmbas metsases alal sigaretti ning hüüdis “Au Ukrainale”, enne kui ta tulistamist tulistas. Ukraina kõrged ametnikud väitsid ilma täiendavaid tõendeid esitamata, et mees oli relvastamata sõjavang, kelle tapsid Vene sõdurid.

Matsijevski oli “Ukraina sõdalane. Mees, keda tuntakse ja mäletatakse igavesti,” ütles Zelensky. Ukraina riikliku julgeolekuteenistuse SBU teatel oli Matsijevski snaiprina teeninud ja ta tulistati 30. detsembril.

Ukraina võimud teatasid pühapäeva hommikul, et Ukraina Donetski ja Hersoni oblastis hukkus eelmisel päeval toimunud Venemaa rünnakutes vähemalt viis inimest ja sai haavata seitse inimest, teatasid Ukraina kohalikud võimud pühapäeva hommikul.

Donetski kuberner Pavlo Kyrylenko ütles, et piirkonnas hukkus kaks inimest, üks Kostjantõnivka linnas ja üks Tonenke külas. Neli tsiviilisikut sai haavata.

Ka Donetski provintsis ütles Slovjanski linnapea Vadim Ljah, et Vene mürsud said pühapäeval kahjustada elektrivõrku ja raudteeliine, kuid ta ei teatanud ohvritest.

Lõuna-Hersoni provintsi kohalikud ametiisikud kinnitasid, et Vene väed tulistasid laupäeval 29 korda Ukraina kontrolli all olevale territooriumile piirkonnas, kusjuures piirkonna pealinna Hersoni elurajoonid sattusid tule alla kolmel korral. Kolm inimest suri provintsis ja veel kolm said haavata.

Naine sai pühapäeval otse Hersoni lähedal Bilozerka külas Vene mürskudes haavata.

Harkivi provintsis sattus tule alla kolm linnaosa, kuid tsiviilohvreid ei teatatud.

Mõkolaivi oblasti kuberner Vitali Kim ütles, et Dnepri jõe suudmes asuv Ochakivi linn sattus pühapäeva varahommikul suurtükitule alla. Autod süüdati põlema ning eramud ja kõrghooned said kannatada. Ohvritest ei teatatud.

___

Jälgige AP kajastust sõjast aadressil https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Denial of responsibility! shaychurch.com is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – at loginhelponline@gmail.com The content will be deleted within 24 hours.

Read original article here

Leave A Reply