Venemaa ja Ukraina pikendasid teraviljalepingut, et aidata maailma vaeseid

0

KYIV, Ukraina — Enneolematut sõjaaegset kokkulepet, mis võimaldas Ukrainast teravilja voolata Aafrika, Lähis-Ida ja Aasia riikidesse, kus nälg on kasvav oht ja kõrged toiduhinnad tõukavad rohkem inimesi vaesusesse, pikendati vahetult enne selle kehtivusaja lõppu, ütlesid ametnikud laupäeval.

ÜRO ja Türgi president Recep Tayyip Erdoğan teatasid pikendamisest, kuid kumbki ei kinnitanud, kui kaua see kestab. ÜRO, Türgi ja Ukraina olid nõudnud 120 päeva, samas kui Venemaa teatas, et on valmis leppima 60 päevaga.

Ukraina asepeaminister Oleksandr Kubrakov säutsus laupäeval Twitteris, et leping jääb kehtima pikemaks, neljaks kuuks. Kuid Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ütles Vene uudisteagentuurile Tass, et Moskva “nõustus lepingut 60 päeva võrra pikendama”.

“Iga väide, et seda pikendatakse üle 60 päeva, on kas soovmõtlemine või tahtlik manipuleerimine,” ütles Venemaa asesuursaadik ÜRO juures Dmitri Poljanski.

Ukraina ja Venemaa on mõlemad peamised ülemaailmsed nisu, odra, päevalilleõli ja muude taskukohaste toiduainete tarnijad, millest arenguriigid sõltuvad. ÜRO andmetel lahkus Ukraina sadamatest laupäeval kaks laeva, mis vedasid üle 96 000 tonni maisi, suundudes Hiinasse ja Tuneesiasse.

Tegemist on teise uuendusega lepingus, mille Ukraina ja Venemaa sõlmisid mullu juulis ÜRO ja Türgiga, et lubada toiduainete vedu kolmest Musta mere sadamast pärast laevaliikluse seiskumist pärast seda, kui Venemaa tungis üle aasta tagasi 24. veebruaril 2022 oma naabrile. .

Venemaa on kurtnud, et juulikuu paketti kuulunud eraldi kokkulepe ÜRO-ga väetiste tarnimise takistuste ületamiseks ei ole andnud tulemusi.

Venemaa suursaadik ÜROs Vassili Nebenzia ütles reedel ÜRO Julgeolekunõukogus, et ÜRO peab tunnistama, et tal “ei ole hoobasid Venemaa põllumajanduse ekspordioperatsioonide vabastamiseks lääne sanktsioonidest”, mistõttu Venemaa pikendab lepingut vaid 18. maini.

“Kui Brüssel, Washington ja London on tõeliselt huvitatud toiduainete ekspordi jätkamisest Ukrainast läbi merelise humanitaarkoridori, on neil kaks kuud aega, et vabastada oma sanktsioonidest kogu Venemaa põllumajandussektorit saatv tegevusahel,” ütles Nebenzia. “Muidu ei saa me aru, kuidas ÜRO peasekretäri paketikontseptsioon nende lihtsate kokkulepete kaudu toimib.”

Rahvusvaheline päästekomitee väljendas laupäeval pettumust, et leping on sõlmitud vaid 60 päevaks, rõhutades, et eriti Ida-Aafrika riigid, sealhulgas Somaalia, kes saab üle 90% oma teraviljast, on jõudmas lahja teravilja hooajale. Ukrainast ja seda kimbutab enneolematu põud ja näljahäda.

ÜRO peasekretäri Antonio Guterrese pressiesindaja Stéphane Dujarric ütles avalduses, et 25 miljonit tonni (umbes 28 miljonit tonni) teravilja ja toiduaineid on algatuse raames liikunud 45 riiki, aidates kaasa ülemaailmsete toiduhindade alandamisele ja stabiliseerimisele. turud.

“Oleme endiselt kindlalt pühendunud mõlemale lepingule ja kutsume kõiki pooli üles kahekordistama oma jõupingutusi nende täielikuks elluviimiseks,” ütles Dujarric.

Ukraina sõda tõstis toiduainete hinnad eelmisel aastal rekordkõrgele ning aitas kaasa ülemaailmsele toidukriisile, mis oli seotud ka COVID-19 pandeemia ja kliimategurite, nagu põud, püsivate mõjudega.

Häired põhitoiduks vajaliku teravilja tarnimisel sellistes kohtades nagu Egiptus, Liibanon ja Nigeeria süvendasid majanduslikke väljakutseid ja aitasid veel miljoneid inimesi vaesusse või toiduga kindlustamatusesse suruda. Arengumaade inimesed kulutavad suurema osa oma rahast põhilistele asjadele, nagu toit.

ÜRO Maailma Toiduprogrammi andmetel seisis kriis hinnanguliselt 345 miljonit inimest silmitsi toiduga kindlustamatusega.

Toiduhinnad on langenud 11 kuud järjest. Kuid toit oli juba enne sõda kallis põua tõttu Ameerikast Lähis-Idani – kõige laastavam Aafrika Sarvel, tuhanded surid Somaalias. Vaesemad riigid, kes sõltuvad imporditud toidust, mille hind on dollarites, kulutavad rohkem, kuna nende valuutad nõrgenevad.

Lepingud seisid silmitsi ka tagasilöökidega, kuna seda vahendasid ÜRO ja Türgi: Venemaa loobus novembris korraks enne uuesti ühinemist ja lepingu pikendamist. Viimastel kuudel on kontrollid, mille eesmärk oli tagada, et laevad veavad ainult vilja, mitte relvi, märkimisväärselt aeglustunud.

See on kaasa toonud mahajäämuse Türgi vetes ootavates laevades ja hiljutise Ukrainast väljuva teravilja koguse vähenemise.

Ukraina ja mõned USA ametnikud on aeglustumises süüdistanud Venemaad, mida riik eitab.

Kui väetised on toppama jäänud, siis Venemaa on pärast rekordsaaki eksportinud tohutul hulgal nisu. Finantsandmete pakkuja Refinitivi arvud näitasid, et Venemaa nisueksport kasvas jaanuaris enam kui kaks korda 3,8 miljoni tonnini, võrreldes aastataguse invasioonieelse kuuga.

Refinitivi andmetel olid Venemaa nisusaadetised novembris, detsembris ja jaanuaris rekordkõrgusel või selle lähedal, kasvades 24% võrreldes aasta varasema kolme kuuga. Ta prognoosis, et Venemaa ekspordiks aastatel 2022–2023 44 miljonit tonni nisu.

___

Selle raporti koostamisel osalesid Andrew Wilks Istanbulis, Elise Morton Londonis, Julie Walker New Yorgis ja Edith M. Lederer ÜROs.

___

Vaadake AP täielikku ülevaadet Ukraina sõjast https://apnews.com/hub/russia-ukraine ja toidukriisist aadressil https://apnews.com/hub/food-crisis.

Denial of responsibility! shaychurch.com is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – at loginhelponline@gmail.com The content will be deleted within 24 hours.

Read original article here

Leave A Reply