Soul, Lõuna-Korea — Lõuna-Korea president soovib kiiresti üle saada aastakümneid kestnud vaenulikkusest, mis on jäänud üle Jaapani koloniaalvalitsusest Korea poolsaarel, ning luua ühisrinde Põhja-Korea tuumaohtude ja teiste naabrite ees seisvate piirkondlike julgeoleku- ja majandusprobleemide vastu.
“Me ei saa endale lubada aja raiskamist, jättes pingelised Korea-Jaapani suhted järelevalveta,” ütles president Yoon Suk Yeol kirjaliku vastusena mitmete välismaiste meediaväljaannete, sealhulgas The Associated Pressi, küsimustele. “Usun, et peame lõpetama vastastikuse vaenulikkuse nõiaringi ja tegema koostööd kahe riigi ühiste huvide nimel.”
Yooni kommentaarid esitati kolmapäeval, päev enne tema reisimist Tokyosse, kus ta kohtub tähelepanelikult Jaapani peaministri Fumio Kishidaga. Tähelepanu keskmes on see, milliseid samme (kui üldse) Kishida võtaks vastuseks Yooni hiljutistele plaanidele kasutada Lõuna-Korea vahendeid, et hüvitada mõnedele koloniaalajastu Korea sunnitöölistele ilma Jaapani panust nõudmata.
Yooni tõuge on tekitanud kriitikat mõnede ohvrite ja tema poliitiliste rivaalide poolt, kes on nõudnud sunnitöölisi palkanud Jaapani ettevõtetelt otsest hüvitist. Kuid Yoon on oma otsust kaitsnud, öeldes, et tihedamad sidemed Jaapaniga on paljude välispoliitiliste ja majanduslike väljakutsetega toimetulemiseks hädavajalikud.
“Korea ja Jaapan vajavad üha enam koostööd praegusel polükriisi ajal, mil Põhja-Korea tuuma- ja raketiohud suurenevad ning ülemaailmsed tarneahelad on häiritud,” ütles Yoon. “Olen kindel, et Jaapani valitsus ühineb meiega Korea-Jaapani suhete uue peatüki avamisel, mis läheb ajalukku.”
Jaapani valitsuskabineti peasekretär Hirokazu Matsuno ütles Yooni kommentaaridele vastates kolmapäeval, et Tokyo püüab tugevdada “strateegilist koostööd” nii Lõuna-Koreaga kui ka kolmepoolselt Ameerika Ühendriikidega. Ta ütles, et loodab kahe riigi juhtide vahel “avatud südametevahetust”.
Lõuna-Korea ja Jaapan, mõlemad USA peamised liitlased ja elujõulised demokraatiad, on üksteisega majanduslikult ja kultuuriliselt tihedalt seotud. Kuid nende suhted langesid aastakümnete ühte madalaimale punktile pärast seda, kui Lõuna-Korea ülemkohus käskis 2018. aastal kahel Jaapani ettevõttel – Nippon Steelil ja Mitsubishi Heavy Industriesil – hüvitada mõnele oma endistele Korea töötajatele sunnitöö tegemise aastatel 1910–1945 koloniaalvõimu ajal.
Jaapan on väitnud, et kõik hüvitiste küsimused olid juba lahendatud 1965. aasta lepinguga, mis normaliseeris kahepoolsed suhted ning millega kaasnes 800 miljoni dollari suurune majandusabi ja laenud Tokyost Soulile. Ajaloovaidlused kandusid üle muudele probleemidele: Tokyo kehtestas ekspordikontrolli ja Lõuna-Korea ähvardas sõjalise luureandmete jagamise pakti lõpetada.
Tüli õõnestas USA survet tugevdada oma liite Aasias, et tulla paremini toime Põhja-Korea tuumaohtude ja Hiina tõusuga.
Alates eelmise aasta maist ametisseastumisest on konservatiiv Yoon keskendunud sidemete parandamisele Jaapaniga, sõjalise liidu tugevdamisele USA-ga ning tugevama Souli-Washingtoni-Tokyo julgeolekukoostöö loomisele. Yoon ütleb, et need sammud olid vajalikud Põhja-Korea heidutamiseks, mille tuumavõimelised raketid asetasid nii Lõuna-Korea kui Jaapani löögikaugusesse.
Pinged Põhja-Koreaga on viimastel päevadel veelgi süvenenud, kui Põhja-Korea on tulistanud hulga rakette protestiks Lõuna-Korea ja USA sõjaliste õppuste vastu, mida ta peab sissetungi prooviks.
“Kui Korea Vabariik, USA ja Jaapan tugevdavad lisaks ROK-USA laiendatud heidutusmeetmetele ka meie heidutusalast koostööd Põhja-Korea vastu, väheneb Põhja-Korea väärhinnangu võimalus,” ütles Yoon, viidates Lõuna-Korea ametlikule nimele. .
Pärast seda, kui Yooni valitsus teatas, et kasutab siseriiklikult kogutud raha 2018. aasta otsustega kahjude võitnud endiste sunnitööliste hüvitamiseks, kiitis USA president Joe Biden plaani suure sammuna Washingtoni kahe lähima liitlase vahelise partnerluse tugevdamise suunas.
Kuigi eksperdid ütlevad, et Põhja-Korea agressiivsete relvakatsetuste eesmärk on sundida Ühendriike aktsepteerima seda tuumariigina ja leevendama rahvusvahelisi sanktsioone, ütles Yoon, et seda ei juhtu.
“Kuna Põhja-Korea täielik denukleariseerimine on rahvusvahelise üldsuse selge ja muutumatu eesmärk, ei tunnista Korea Vabariik kunagi mitte mingil juhul Põhja-Koread tuumariigiks,” ütles Yoon.
Yoon kutsus Põhja-Koread üles peatama oma “mõtlematu” tuumaprogramm ja astuma samme oma rahva kannatuste lahendamiseks. Ta ütles, et Lõuna-Korea on valmis andma Põhja-Koreale humanitaarabi, viidates valitsuse hinnangule, et “toidupuudus on seal süvenenud, kuna mõnedes piirkondades on hiljuti nälga suremas.”
Yoon väljendas optimismi, et diplomaatiliste suhete sulamine Jaapaniga laiendaks ka kahe riigi majanduskoostööd, mis oleks tema sõnul ülioluline tööstusliku tarneahela haavatavuse ja muude globaalsete väljakutsetega tegelemisel.
“Kui Korea-Jaapani suhted normaliseeruvad, siis ootan strateegilise koostöö kiirenemist, nagu tehnoloogilised partnerlused, ühisuuringud. & areng ja vastastikuste investeeringute laiendamine erinevates valdkondades, nagu pooljuhid, ruum ja biotervis, sealhulgas materjalid, osad ja seadmed,“ ütles ta.
Yoon ütles, et laiendatud koostöö Lõuna-Korea ja Jaapani – mõlemad pooljuhtide jõujaamad – aitab “suurel määral” kaasa ülemaailmsete tarneahelate vastupidavuse parandamisele, mida on raputanud Venemaa sissetung Ukrainasse ja COVID-19 ning mida võib ümber kujundada intensiivistunud USA. Hiina rivaalitsemine.
Ta ütles, et kahepoolse koostöö tugevdamine aitab riikidel ka stabiilselt edendada majandussuhteid Hiinaga. Nii Lõuna-Korea kui ka Jaapani jaoks on Hiina nende suurim kaubanduspartner, kuid selle kasvav enesekehtestamine tekitab majanduslikke ja välispoliitilisi väljakutseid.
“Suhtlust säilitades teevad Korea, Jaapan ja Hiina koostööd ühist huvi pakkuvates valdkondades majandusvaldkonnas, sealhulgas tarneahela stabiliseerimisel ning meie reageerimisel tervise- ja kliimakriisidele,” ütles Yoon.
Lõuna-Korea valitsusega seotud sihtasutus hakkab tõenäoliselt maksma sunnitöö ohvritele reparatsioone terasehiiglase POSCO ja teiste 1965. aasta kokkuleppest kasu saanud kohalike ettevõtete rahaga. POSCO teatas kolmapäeval, et otsustas panustada sihtasutusse 4 miljardit vonni (3 miljonit dollarit) lisaks 6 miljardile wonile (4,6 miljonit dollarit), mille ta on varem sihtasutusele panustanud.
Lõuna-Korea ametnikud väidavad, et nad ei oota, et Nippon Steel või Mitsubishi viivitamatult panustaksid Lõuna-Korea sunnitöö ohvrite jaoks mõeldud fondi. Nad ütlevad, et eeldavad, et Jaapani ettevõtted osalevad võimalikus eraldi fondis, mille eesmärk on hõlbustada kahe riigi vahelist kultuurivahetust ja muud koostööd.
___
Associated Pressi kirjanik Mari Yamaguchi Tokyost andis oma panuse sellesse raportisse.
___
Lisateavet AP Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas leiate aadressilt https://apnews.com/hub/asia-pacific
Denial of responsibility! shaychurch.com is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – at loginhelponline@gmail.com The content will be deleted within 24 hours.